O fenomenie Pucia, bohatera, którego pokochały małe dzieci można byłoby rozmawiać godzinami. Chyba żadna książka tak, jak „Pucio” nie uczy nas rodziców, sztuki opowiadania, co wbrew pozorom wcale nie musi przyjść łatwo, nawet superzaangażowanej mamie. Z pierwszą częścią mam tyle ciekawych wspomnień, pierwszych zrozumiałych i wypowiedzianych przez synka słów, że nie miałam żadnych wątpliwości co do tego, na czym zacząć „pracę” nad „poważniejszymi” słowami z córeczką. „Pucio” to seria książek genialnie dopasowanych do codziennych zajęć malucha, do otaczającego go świata, do dziecięcych wrażeń i skojarzeń. Te przepięknie ilustrowane książki, pełne kolorów o nutkę mniejszym nasyceniu to prawdziwa uczta dla wzroku wymagającej mamy. Pierwsza część, czyli „Pucio uczy się mówić” to dobry wybór już dla rocznego dziecka. Koncentruje się ona na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, jest więc idealnie dopasowana na tym etapie rozwoju mowy.

Pucio uczy się mówić

Możemy cieszyć się łącznie aż pięcioma częściami Pucia, a każda kolejna zawiera coraz więcej słów – nazwy przedmiotów, członków rodziny, przymiotniki, czasowniki, opisy. W części drugiej jest już dużo więcej tekstu, Pucio zaczyna przygodę z przedszkolem. Dzieci uczą się wymawiania pełnych zdań. W kolejnej książce, o zimie, wyrusza z rodziną do cioci i wujka, a w wakacyjnej części jedzie na camping. Ta ostatnia część jest już dla starszych maluszków (do lat 6ciu), jednak nawet mały bobas może uczyć się z niej na podstawie obrazków. Nie ma więc to aż tak dużego znaczenia, którą część wybierzecie dla maluszka 1+ w rodzinie. Zawsze dobrze traficie. Na końcu każdej książki mamy obrazkowo-opisowe podsumowanie wszystkich nowo-poznanych słów. „Pucio” to moim zdaniem idealny wybór dla wspomaganie rozwoju mowy każdego dziecka.

Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania

Jednak dzisiaj tak naprawdę chciałam skupić się na puzzlach i grach z wizerunkiem omawianego bohatera. Jest ich już całkiem sporo, a niedawno miała swoją premierę wersja świąteczna. Mamy do wyboru różne rodzaje, zwykłe układanki (pudełko różowe), dopasowywanie odpowiednich przedmiotów do wykonywanych czynności (pudełko turkusowe) lub uzupełnianie brakujących przedmiotów (pudełko żółte). Wszystkie z tych puzzli bedą świetną zabawką dla dziecka w okolicy 2 lat. Każdy kartonik zawiera elementy ilustrowane przez Joannę Kłos, w tej, jakże pięknej kolorystyce.

Puzzle, które ostatnio zachwycają mamy, to nic innego jak świąteczna choinka. Wcale nie tak łatwa układanka, która z każdym kolejnym elementem formuje nam drzewko ozdobione bombkami, gwiazdkami i innymi dekoracjami. Nie zabrakło w nich również naszych wspaniałych bohaterów, wraz z uroczym kotem i psem. Brzmi jak świetny prezent na Mikołajki? Zdecydowanie. Tym bardziej, że nie jest to wielki wydatek. Puzzle choinkowe kosztują ok. 35 zł, a dodatkowym prezentem są ozdoby choinkowe z wizerunkami bohaterów książki, znajdujące się w środku. Kolejna piękna ilustracja, tym razem w żywszej, świątecznej odsłonie. Dla mnie jest to też dodatkowo pomoc we wprowadzeniu synka w świat Bożonarodzeniowych tradycji, jakimi są np. ozdabianie domu i ubieranie choinki.

Puzzle w kształcie choinki

Bardzo przyjemnym szczegółem, jest fakt, że choinkowe puzzle zostały spakowane w papierowy woreczek. Z całą serią Pucio możecie zapoznać się na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze

  1. Ta seria jest fantastyczna. A wiesz, że właśnie ukazała się najnowsza część pt. Pucio umie opowiadać? Opowiada o narodzinach najmłodszego członka rodziny czyli o Bobo. Kapitalnie pokazuje jak zmienia się życie rodziny która się powiększa, no można się wręcz wzruszyć 🙂 pozdrawiam

  2. Mój niespełna dwuletni synek też uwielbia Pucia, cudownie się przy nim rozwija. Ja jestem serią zachwycona, do tego stopnia, że w końcu nie mam problemu, co kupić na prezent gdy wśród rodziny czy znajomych urodzi się Maleństwo ;) W recenenzji zabrakło wzmianki o piątej części, która miała swoją premierę we wrześniu – „Pucio umie opowiadać”.

Napisz komentarz

Share with your friends


Submit